Co powinieneś wiedzieć o skórze anilinowej?
Przede wszystkim to, że ma niezabezpieczone otwarte lico !
Ten rodzaj skór jest barwiony na wskroś transparentnymi barwnikami anilinowymi lub substancjami o takiej samej charakterystyce, lecz mniej agresywnymi. Transparentność takich barwników i ich działanie można porównać do bejc do drewna, które zmieniają kolor, ale uwidaczniają słoje. Oznacza to, że jesteśmy w stanie dostrzec naturalny rys skóry i wszystkie jej naturalne ślady (np. blizny, ukąszenia po owadach, żyły).
Barwnik anilinowy w naturalny sposób odkłada się w porach skóry tworząc unikalną kompozycję jaśniejszych i ciemniejszych miejsc.
Skóra anilinowa bez wątpienia należy do najdelikatniejszej i najbardziej szlachetnej skóry. Ponieważ do jej wykańczania używa się stosunkowo mało chemii jest ona bardzo przyjemna, delikatna i ciepła w chwycie.
Z drugiej jednak strony takie znikome zabezpieczenie tej skóry jest powodem jej dużej wrażliwości podczas użytkowania. Charakterystyczną cechą skór anilinowych jest niezwykle miły matowy wygląd.
Aniliny (bo tak się je potocznie bardzo często nazywa) stosuje się do produkcji mebli tapicerowanych, odzieży, butów i toreb.
Do produkcji skór anilinowych najczęściej bardzo dokładnie selekcjonuje się skóry z jak najmniejszą ilością wad, co oczywiście skutkuje tym, że są zdecydowanie droższe od swoich "koleżanek" m.in. od skór pigmentowanych.
Sposoby identyfikacji skór anilinowych:
- delikatnie zdrap paznokciem powierzchnię i sprawdź czy pozostał jaśniejszy ślad. Jeśli zadrapanie ma jaśniejszy kolor jest to anilina.
- zmocz palec i delikatnie potrzyj skórę. Sprawdź czy ciemnieje. Anilina powinna ściemnieć w tym miejscu, a następnie wyschnąć bez pozostawiania śladu.
Jak są produkowane skóry anilinowe?
Skóra jest garbowana, następnie przebarwiana w masie na tzw. kolor crustu. Crust to skóra, której lico-powierzchnia nie jest ostatecznie wykończone. Zdarza się często, że lico jest spryskane dodatkową warstwą barwnika anilinowego, aby uchronić je przed odbarwieniem.
Aby uzyskać specjalne efekty, skórę poddaje się dodatkowy zabiegom, które powodują różny wygląd:
sauvage, pull-up,wax-crackle lub shrunken grain.
Niekiedy na końcowym etapie rozpyla się delikatny preparat ochronny (wosk, flurocarbon), aby zwiększyć odporność na powstawanie plam.
Czym czyścić i konserwować skóry anilinowe?
Ze względu na rodzaj wykończenia skór anilinowych pod żadnym pozorem nie można czyścić preparatami zawierającymi środki chemiczne. Do tego typu skór należy stosować tylko i wyłącznie preparaty produkowane na bazie wody.
Z naszej oferty polecamy następujące środki do czyszczenia skór anilinowych:
Do konserwacji skór anilinowych:
Zestawy do czyszczenia i konserwacji skór anilinowych:
Uwaga: przed zastosowaniem każdego środka do czyszczenia skór należy przeprowadzić test na ukrytej powierzchni.