DARMOWA DOSTAWA
Darmowa dostawa (Paczkomat InPost ) już od 250,00 zł.
TEMATY BLOGA

Skóra PU - co to za materiał? Czym się różni się od skóry naturalnej?

Skóra PU - co to za materiał? Czym się różni się od skóry naturalnej?

Skóry naturalne nadal są materiałami dość drogimi. Dlatego od jakiegoś czasu na popularności zyskują materiały skóropodobne np. skóra PU. Co to za produkt i czym się charakteryzuje? Czy rzeczywiście jest lepszy wyborem niż skóra naturalna? Co trzeba na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Skóra PU - co to jest?

Co to właściwie jest skóra PU? Jest to odmiana skóry ekologicznej. Materiał ten powstaje ze specjalnego kompozytu, który jest połączeniem tkaniny i syntetycznej powłoki. Warstwa tkaninowa zapewnia materiałowi wytrzymałość na rozciąganie i elastyczność. Z kolei powłoka zewnętrzna nadaje całości efektowny wygląd. Produkowana jest z miękkiego i odpornego na ścieranie poliuretanu. Jest na warstwę dolną natryskiwana i w odpowiedni sposób formowana. 

Skóra PU - czym się cechuje?

Zacząć należy od tego, że skóra PU jest jednocześnie wytrzymała i atrakcyjna wizualnie. Pod względem wyglądu przypomina w zasadzie skórę naturalną. Cechuje ją odporność na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Naprawdę dobrze znosi intensywne promieniowanie ultrafioletowe. Nie powoduje barwienia innych materiałów i nie jest trudna do utrzymania w czystości.

Skóra PU nie wywołuje żadnych podrażnień i reakcji alergicznych. Nie ma w jej składzie żadnych substancji chemicznych szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Kolejnym jej atutem jest to, że jest to materiał miły w dotyku. Ze skóry PU powstają więc różnego rodzaju meble, buty, ubrania czy torebki. Czy zatem lepiej postawić na ten materiał skóropodobny zamiast skóry naturalnej? 

Czym skóra naturalna różni się od skóry PU?

Skóra naturalna w przeciwieństwie do skóry PU jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Na ogół jest to skóra bydlęca. Cechuje się ona bardzo dużą wytrzymałością. Nie bez powodu mówi się, że skórzane portfele, paski czy torebki są inwestycją na wiele lat. Trzeba jedynie o nie w odpowiedni sposób dbać. 

Nie da się ukryć, że skóra naturalna bez większego problemu przepuszcza powietrze i tym samym umożliwia jego odpowiednią cyrkulację. Ma to ogromne znaczenie w przypadku kurtek czy butów. Pod tym względem znacznie wygrywa ze skórą PU. Naturalne materiały dodatkowo nie uczulają, a więc są idealne dla alergików. 

Za wyrobami ze skóry PU przemawiać może ich atrakcyjna cena. Rzeczywiście dodatki i ubrania wykonane ze skóry naturalnej są dość drogie, ale należy je traktować jako inwestycję długoterminową. Często są przekazywane nawet z pokolenia na pokolenie. 

Jak należy dbać o skórę PU i o skórę naturalną?

O skórę PU i skórę naturalną należy w odpowiedni sposób dbać, tak jak o każdy inny materiał. O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

  1. Skóra niezależnie od rodzaju musi być regularnie czyszczona. Do tego celu wykorzystać można wilgotną szmatkę lub gąbkę i delikatny detergent. 
  2. Do czyszczenia skóry nie nadają się mocne środki chemiczne np. wybielacze i rozpuszczalniki. Mogą one uszkodzić ten materiał. 
  3. Skóra dość dobrze znosi promieniowanie UV, ale lepiej nie wystawiać jej na mocne słońce. Mowa tutaj przede wszystkim o meblach z niej wykonanych.
  4. Skóra powinna znajdować się raczej w wietrzonym miejscu. Jest dość odporna na wilgoć, ale jej długotrwałe oddziaływanie może mimo wszystko niekorzystnie na nią wpływać. 
  5. Materiał ten jest dość wrażliwy na zarysowania. Trzeba uważać w jego przypadku na ostre przedmioty. 

Wbrew pozorom dbanie o skórę, także naturalną, wcale nie jest trudne. To materiał wytrzymały i efektowny wizualnie, który nie sprawia na co dzień większych kłopotów. 

Skóra PU i skóra naturalna - co wybrać?

Niekiedy spotkać się można z opinią, że produkcja skóry PU jest bardziej ekologiczna i etyczna, co nie jest prawdą. Produkcja wszelkiego typu zamienników skóry naturalnej jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego. Zresztą tego typu materiały rozkładają się niekiedy setki lat. Pod tym względem zdecydowanie lepszym wyborem jest skóra naturalna. Zresztą i tak przemysł mięsny wiąże się z uboczną produkcją skór, które warto wykorzystać zamiast je po prostu wyrzucić. Nie warto więc ślepo podążać za modą na skóry syntetyczne. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl