Nie da się ukryć, że kurtki wykonane ze skóry naturalnej prezentują się bardzo efektownie. Dodatkowo są bardzo praktyczne. To okrycie wierzchnie nigdy nie wyjdzie z mody. Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że o skórę naturalną trzeba w odpowiedni sposób dbać. Z czasem pojawić się mogą na niej przetarcia i zadrapania. Na szczęście można jej nadać drugie życie. Jak wygląda renowacja kurtek skórzanych i czy jest trudna do przeprowadzenia w domowych warunkach?
Jak dbać o kurtkę skórzaną, aby zapewnić jej dobry wygląd przez długi czas?
Kurtki wykonane ze skóry naturalnej zaliczane są do typu odzieży bardzo wytrzymałej, ale jednocześnie dość delikatnej. Są przyjemne w dotyku i mają dość charakterystyczną fakturę. Do pielęgnacji ubrań skórzanych przeznaczone są specjalne produkty. Regularne czyszczenie i zabezpieczanie sprawiają, że zachowują one przez długi czas nienaganny wygląd. Jak w praktyce powinna wyglądać renowacja kurtki ze skóry?
Codzienne użytkowanie odzieży skórzanej - jak przedłużyć jej żywotność?
Regularna pielęgnacja ma w przypadku płaszczy i kurtek skórzanych ogromne znaczenie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby przedłużyć ładny wygląd swoich rzeczy. Na pewno ubrania skórzane kiepsko znoszą długotrwałą ekspozycję na słońce i deszcz. Powstawać wówczas mogą na nich mało estetyczne odbarwienia i przebarwienia, które są bardzo trudne do usunięcia. Poza tym na skutek kontaktu skóry z perfumami czy kremami tworzą się różnego rodzaju zabrudzenia.
W przypadku niewielkich plam, pokusić się można o próbę ich samodzielnego wyczyszczenia za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki. Nie można jednak skóry pocierać zbyt mocno. Nie jest wtedy trudno o powstanie poważnego uszkodzenia. Warto mieć również pod ręką specjalne pasty przeznaczone do zabezpieczania kurtek skórzanych i nie tylko. Nie można sięgać po preparaty, które nie są dostosowane do tego rodzaju surowca. Mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
Co powoduje zniszczenie kurtki skórzanej?
Posiadacze skórzanej kurtki powinni wiedzieć o tym, że tego typu ubrania potrzebują specjalnego traktowania. Tylko wtedy przez wiele lat prezentują się dobrze. Czego więc należy w ich przypadku unikać?
Suche powietrze i wysokie temperatury - dlaczego są szkodliwe dla skóry?
Wysokie temperatury, które oddziałują na skórzaną kurtkę, sprawiają, że traci ona swój blask. Staje się matowa i podatna na uszkodzenia. Rzeczy ze skóry nie należy więc wystawiać na intensywne promieniowanie słoneczne. Nie można ich też odstawiać do wyschnięcia np. w pobliże kaloryfera. Warto zadbać o to, aby powietrze w domu czy mieszkaniu było odpowiednio nawilżone.
Środki chemiczne - dlaczego nie nadają się do czyszczenia kurtki skórzanej?
Skóra to materiał naturalny, który należy traktować odpowiednimi preparatami przeznaczonymi specjalnie do tego celu. Dlatego trzeba uważać nawet czyszcząc ją domowymi sposobami. Kurtkę można łatwo zniszczyć środkami zawierającymi alkohol, aceton czy rozpuszczalniki. Zastosowanie takich produktów pozbawia skórę naturalnej warstwy ochronnej. To przyspiesza oczywiście pojawianie się pęknięć i odbarwień.
Czy za duża ilość wody szkodzi kurtce ze skóry?
Kurtka skórzana źle znosi długotrwały kontakt z wodą. Nie nadaje się do prania w pralce automatycznej. Problematyczne jest także jej pranie ręczne. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne czyszczenie za pomocą lekki wilgotnej szmatki zmoczonej w roztworze z szarego mydła.
Renowacja kurtek skórzanych w praktyce
Renowacja kurtki skórzanej ma za zadanie przywrócić jej dawny blask i wygląd. Jeśli jest wykonana poprawnie, ubranie może prezentować się, jak nowe. Od czego zacząć? Podstawą jest dokładne wyczyszczenie wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Możesz zrobić to np. przy pomocy odkurzacza. Warto też sprawdzić, jak wygląda podszewka kurtki i czy nie ma na niej plam.
Kurtkę skórzaną do renowacji trzeba oczywiście dobrze przygotować. Nie można pominąć jej wyczyszczenia, umycia czy odtłuszczenia. Na końcu należy ją odstawić do całkowitego wyschnięcia.
Naprawa kurtki skórzanej krok po kroku
Z jakich etapów składa się kompleksowa naprawa kurtek skórzanych? Po wyschnięciu skóry, trzeba sprawdzić, czy na jej powierzchni nie znajdują się poważniejsze uszkodzeni i zniszczenia. Na pewno trzeba przystąpić do usunięcia przebarwień i zarysowań. Skórzaną kurtkę można lekko przeszlifować za pomocą papieru ściernego. Przyda się na tym etapie tzw. płynna skóra.
Warto też skorzystać ze specjalnych farb do skóry. Farbowanie to chyba najlepszy sposób na to, aby odnowić kurtkę skórzaną. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku barwniki renomowanej marki Uniters.
Kilka słów o impregnacji skóry
Nie można też pominąć aplikacji na powierzchni materiału preparatu utrwalającego farbę. Na koniec, gdy skóra wyschnie, trzeba ją zakonserwować. Odpowiednie środki sprawiają, że na skórze tworzy się warstwa chroniąca przed wysychaniem i pękaniem. Jednocześnie staje się ona bardziej delikatna i miękka.
Okazuje się więc, że kurtka motocyklowa czy ramoneska wykonana ze skóry licowej wcale nie musi zostać wyrzucona, gdy straci dawny blask. Dobre rezultaty może dać jej renowacja. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby sięgać po preparaty renomowanych marek, które zostały stworzone specjalnie z myślą o kurtce skórzanej. Domowa renowacja nie zawsze jednak daje odpowiednie rezultaty. Czasem lepiej poprosić o pomoc profesjonalistów.
Czy renowacja kurtki skórzanej się opłaca?
Wiele osób zastanawia się, czy renowacja kurtki skórzanej w ogóle ma sens. Zależy to w praktyce od wielu czynników. Trzeba uwzględnić tutaj wielkość uszkodzeń i czas, który jest potrzebny na uporanie się z nimi. Oczywiście renowacja domowymi sposobami jest tańsza niż ta wykonywana przez specjalistów. Z drugiej strony samodzielnie często niewiele można zdziałać. Ulubioną kurtkę skórzaną lepiej więc oddać do profesjonalnej renowacji.
W zasadzie raczej naprawa kurtki skórzanej wcale nie jest droga, gdy weźmie się pod uwagę wszystkie korzyści, które z tego faktu wynikają. Cały proces renowacji musi jednak zostać przeprowadzony prawidłowo.
Jak skutecznie zabezpieczyć kurtkę skórzaną przed kolejnymi uszkodzeniami?
Pęknięcia i przebarwienia na rękawach czy kołnierzu kurtki skórzanej nie muszą od razu być powodem do paniki. Istnieje bowiem wiele sposobów na to, aby odnowić odzież wykonaną ze skóry naturalnej. Potem trzeba jednak o nią odpowiednio zadbać. W jaki sposób?
Kurtka skórzana wymaga odpowiedniego traktowania na co dzień. Tylko wtedy prezentuje się dobrze. Trzeba ją nie tylko regularnie czyścić, ale i impregnować, konserwować. W ten sposób można zapobiec wielu uszkodzeniom.
Do zabezpieczania i mycia skórzanej kurtki nie można jednak wykorzystywać pierwszych lepszych detergentów. Należy sięgać po środki, które stworzone są specjalnie z myślą o skórze naturalnej. W przeciwnym razie bardzo łatwo można ją niestety zniszczyć, czasem już bezpowrotnie.