Przed takim wyborem, co jakiś czas, staje każdy. Przy kolejnym zakupie wydaje Ci się, że wiesz już niemal wszystko, w związku z czym podjęcie ostatecznej decyzji będzie prostsze niż poprzednio? Nic bardziej mylnego – nadmiar informacji najczęściej powoduje mętlik, uniemożliwiający rozsądne działanie. Skóra ekologiczna czy naturalna? Kolor, projekt i jego wymiary, design i funkcjonalność to jedno. Ale odpowiedni materiał ma o wiele większe znaczenie.
W tym artykule zebraliśmy kilka ważnych informacji, dzięki którym będzie Ci zdecydowanie łatwiej wybrać piękny i funkcjonalny mebel, modną i dobrą jakościowo torebkę lub buty albo kurtkę, która będzie nie tylko ładna, ale także trwała i niepowtarzalna. Przeczytaj i zobacz, czy lepszym wyborem będzie skóra ekologiczna, czy naturalna.
Dlaczego skóra naturalna jest uważana za materiał klasy premium?
Większość klientów uważa, że produkty, w których wykorzystano skórę naturalną, są zdecydowanie bardziej luksusowe niż ich odpowiedniki z tkanin lub skaju. Produkt wykonany z materiału uznawanego za materiał klasy premium, rzeczywiście jest niepowtarzalny, najczęściej jednak o wiele droższy. Co ciekawe, im bardziej skóra jest naturalna, tym bardziej jej struktura i faktura jest unikatowa, a widoczne na błamie skóry (a później – w produkcie) wady bardzo często są postrzeganego jako jej zalety.
Skóra naturalna a ekologiczna. Z czego wynikają różnice w strukturze?
Mimo że powszechnie jest uznawana za materiał klasy premium, skóra naturalna może mieć pewne ubytki w strukturze, a im więcej na jej powierzchni pojawia się naturalnych wad, takich jak m.in. blizny i ukąszenia owadów, tym bardziej jest korygowana. Dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość klientów, oczekując naturalnego materiału, jednocześnie oczekuje żeby ten był idealny (do złudzenia przypominał skaj). Osiągnięcie pożądanego przez niektórych kupujących efektu na szczęście jest możliwe – garbarnie korygują skóry naturalne, szlifują je, a następnie – pokrywają regularnymi tłoczeniami w taki sposób, żeby ludzkie oko czerpało satysfakcję z pewnej charakterystycznej powtarzalności.
Z czego powstaje skóra naturalna? Fakty i mity
Produkty ze skóry naturalnej bez wątpienia należą do produktów klasy premium. Niestety – wciąż budzą kontrowersje, a wszystkiemu winne są krzywdzące mity. Warto zatem przypomnieć – zwierzęta nie są hodowane dla skór naturalnych meblowych i galanteryjnych! Skóry dla przemysłu przetwórstwa meblowego i odzieżowego to odpad poprodukcyjny z przemysłu mięsnego, a więc – produkt uboczny. Mając na uwadze powyższe, należy zaznaczyć, że tak długo, jak człowiek będzie jadł mięso, tak długo skóry będą odpadem. Zamiast je utylizować, zdecydowanie rozsądniej je wykorzystać – na meble, odzież, buty, torby i inne.
Skóra naturalna – wady i zalety
Produkty ze skóry naturalnej cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – mają mnóstwo zalet, wśród najważniejszych zaś należy wymienić jakość, długą żywotność i wysoką trwałość, nawet przy codziennym użytkowaniu (w przypadku mebli – również w miejscach użyteczności publicznej), piękny i niepowtarzalny wygląd, komfort korzystania z nich i lepszą przepuszczalność powietrza (zwłaszcza w przypadku obuwia i mebli). Skóra naturalna jest elastyczna i układa się znacznie lepiej niż skóra ekologiczna. Chociaż pozornie delikatniejsza, jest naprawdę mocna. Dodatkowo – lepiej leży w dłoni, a jej użytkownicy odczuwają widoczny komfort korzystania z wykonanych z niej produktów.
Czy skóra naturalna, poza zaletami ma wady? Wielu za słabą stronę tego materiału wskazuje cenę. Biorąc pod uwagę, jakie korzyści gwarantuje, wciąż stanowi dobry wybór.
Jakie są rodzaje skóry naturalnej?
Skóra naturalna swoją popularność zawdzięcza nie tylko wymienionym wyżej zaletom. O tym, że jest chętnie wybierana, decyduje również wielość rodzajów, spośród których największym zainteresowaniem cieszą się m.in. zamsz, anilina, nubuk, skóra licowa korygowana, tłoczona, dwoina, olejowana, juchtowa, skóra garbowana metodą chromową, skóra garbowana roślinnie i bycast (dwoina powlekana PU).