DARMOWA DOSTAWA
Darmowa dostawa (Paczkomat InPost ) już od 250,00 zł.
TEMATY BLOGA

Malowanie skóry krok po kroku. O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Malowanie skóry krok po kroku. O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Skóra naturalna jest wciąż materiałem chętnie wykorzystywanym przy produkcji mebli, galanterii czy tapicerki samochodowej. Pod wieloma względami nie ma sobie równych. Jednak wraz z upływem czasu niszczeje. Pojawić się na niej mogą pewne uszkodzenia mechaniczne czy zwyczajne ślady użytkowania. Na szczęście są na to pewne sposoby. Okazuje się, że skórę można malować. Jak się za to zabrać? Jak krok po kroku wykonać malowanie skóry naturalnej? 

Malowanie skóry naturalnej - przygotowanie powierzchni

Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie skóry do malowania. Bez tego farba nie będzie się dobrze trzymać danej powierzchni. Zacząć warto od odkurzenia mebli czy tapicerki. 

Do czyszczenia skóry przeznaczone są specjalne preparaty. Przy ich pomocy usunąć można standardowe zabrudzenia powstałe na skutek normalnej eksploatacji. Potem przychodzi czas na ocenę, w jakim stanie skóra jest naprawdę. Często na pierwszy rzut oka nie widać, jaka jest jej kondycja.

Kolejnym krokiem jest przeszlifowanie wszelkich nierówności czy zagłębień na skórzanej powierzchni. Dzięki temu efekt malowania skóry będzie znacznie lepszy. Zresztą zmatowanie sprawia, że przyczepność farby jest znacznie lepsza. Staje się ona również bardziej elastyczna. 

Bardzo duże znaczenie ma poza tym odtłuszczenie obszaru przeznaczonego do malowania. Ten etap pozwala na pozbycie się substancji, z którymi nie poradziły sobie tradycyjne środki czyszczące. Są to np. różnego rodzaju woski i oleje. Szczególną uwagę trzeba poświęcić miejscom, w których pojawiły się wytarcia. Oznacza to bowiem, że skóra w tych miejscach jest otwarta - z łatwością chłonie tłuszcz i inne związki. Na takich powierzchniach farba nie chce się zazwyczaj trzymać. 

Na końcu warto dodatkowo sięgnąć po rozpuszczalnik. Dzięki niemu skórzana powierzchnia staje się nieco klejąca i gotowa na przyjęcie nowej farby. 

Malowanie skóry - jak zrobić to dobrze?

Jeśli powierzchnia skórzana jest dobrze przygotowana do malowania, samo nakładanie farby powinno przebiegać bez większych problemów.

  1. Farbę trzeba dokładnie wymieszać i nanosić ją warstwą na skórę - najpierw na miejsca najbardziej uszkodzone.
  2. Każda warstwa przed nałożeniem kolejnej musi dobrze przeschnąć - w razie potrzeby można posiłkować się suszarką do włosów. 
  3. Na skórę nanosi się kilka warstw aż do uzyskania odpowiedniego efektu. 
  4. Warto sprawdzić czy miejsca wcześniej uszkodzone nie wyróżniają się na tle całej powierzchni skóry. Ewentualne różnice należy przetrzeć lekko farbą i zostawić do wyschnięcia. 

Co ciekawe, im mniej farby nałoży się na skórę, tym lepiej. Ten materiał naturalny nie lubi dużej ingerencji - traci wtedy swoje pierwotne właściwości. Farbę na skórę nanosić można np. metodą natryskową przy pomocy aerografu lub pistoletu lakierniczego. 

Malowanie skóry powinno się zakończyć jej odpowiednim zabezpieczeniem. Warstwa wykończeniowa zabezpiecza skórzaną powierzchnię przed wycieraniem. Dodatkowo co jakiś czas skórę dobrze jest czyścić za pomocą przeznaczonych do tego celu preparatów. Znaleźć je można oczywiście w naszej ofercie. 

Czy warto zdecydować się na malowanie skóry?

Wiele osób obawia się malowania skóry. Z pozoru wydawać się to może trudne, ale nie jest to prawda. Wystarczy wybrać odpowiednie farby do skóry naturalnej i postępować zgodnie z powyższymi radami, aby uzyskać odpowiedni efekt. 

Malowanie skóry nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Dobrej jakości farby dostępne obecnie na rynku bez problemu kryją wszelkiego rodzaju przebarwienia i maskują przetarcia powstałe na skórzanych powierzchniach. Dobrze radzą sobie z torebkami, butami, tapicerką czy meblami ze skóry naturalnej. 

Malowanie to doskonały sposób na odświeżenie skórzanych przedmiotów. Dzięki temu dać im można zupełnie nowe życie. To o wiele lepsze rozwiązanie niż wyrzucenie ich na śmietnik i kupno nowych rzeczy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl