DARMOWA DOSTAWA
Darmowa dostawa (Paczkomat InPost ) już od 250,00 zł.
TEMATY BLOGA

Jak przeprowadzić renowację kierownicy, aby znów wyglądała jak nowa?

Jak przeprowadzić renowację kierownicy, aby znów wyglądała jak nowa?

Renowacja skórzanej kierownicy to proces, który pozwala odświeżyć jej wygląd, usunąć ślady zużycia i zabezpieczyć ją przed dalszymi uszkodzeniami. Przy odpowiednim przygotowaniu, właściwym doborze produktów i dokładności może przynieść naprawdę doskonałe rezultaty. Jak wykonać ten proces we własnym zakresie, aby nie przepłacać i nie dostosowywać się do długich terminów oczekiwań w profesjonalnych warsztatach? Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy wykonywania tej czynności i zwracamy uwagę, na co należy zwracać szczególną uwagę.

Etapy renowacji

Proces renowacji kierownicy składa się z kilku etapów. Przed rozpoczęciem pracy najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do niej. Kolejno, prawidłowo przeprowadzone czyszczenie, uzupełnienie koloru i zabezpieczenie pozwolą osiągnąć pożądany efekt. Oto jak krok po kroku zadbać o każdy detal.

Krok 1: przygotowanie do renowacji

Przed przystąpieniem do renowacji przede wszystkim trzeba ocenić stan kierownicy. W tym kroku należy ocenić zużycie materiału, przetarcia, miejsca popękane i rodzaj plam. Ważna jest też sprawdzenie odbarwień – czy kolor jest równomierny, czy też zanika. Następnym krokiem jest wybór produktów do naprawy. Wykorzystując odpowiedni zestaw do renowacji kierownicy szybko można przywrócić jej utraconą świetność.

Krok 2: czyszczenie kierownicy

Oczyszczenie kierownicy z brudu, tłuszczu i resztek starych preparatów jest priorytetową czynnością. Nieusunięte zanieczyszczenia mogą osłabiać przyczepność farb, lakierów czy klejów stosowanych w renowacji. Nałożenie nowych preparatów na nieoczyszczoną powierzchnię może również spowodować powstanie nierówności, smug lub pęcherzy na jej powierzchni. Do oczyszczenia kierownicy należy dobrać środki odpowiednie do materiału. W celu oczyszczenia i odtłuszczenia skóry wskazane są specjalnie dedykowane do tego celu cleanery. Warto przy tym pamiętać, że używanie acetonu czy benzyny nie jest wskazane. Są to silne środki chemiczne, które mogą znacząco uszkodzić powierzchnię. Ważne są też miękkie ściereczki lub szczoteczki, które dokładnie usuną zanieczyszczenia, również w szczelinach i złączach.

Krok 3: renowacja koloru skóry

Odnowienie skórzanej kierownicy nie jest skomplikowaną czynnością. Nową farbę nakłada się za pomocą gąbki lub pędzelka. Aby uniknąć smug i nierówności, należy nanieść cienką warstwę farby. W razie potrzeby można nałożyć kolejne warstwy, aż do uzyskania jednolitego koloru. Suszenie można przyspieszyć, używając suszarki do włosów. Zawsze jednak renowacja koloru skór powinna przebiegać zgodnie z instrukcją zalecaną przez producenta farby.

Krok 4: zabezpieczenie powierzchni

Zabieg renowacji kierownicy wieńczy nałożenie lakieru ochronnego. Po całkowitym wyschnięciu farby wymagane jest nałożenie odpowiedniego lakieru. Zapewni on trwałość koloru i odporność na późniejsze ścieranie W zależności od preferencji może to być lakier matowy, półmatowy lub błyszczący. Po wyschnięciu zabezpieczenia można delikatnie wypolerować kierownicę, aby uzyskać jej idealny wygląd.

Czas i koszt renowacji

Każdy etap renowacji kierownicy wymaga określonego czasu. Począwszy od procesu przygotowania, który może zająć od 30 do 60 minut. Nakładanie jednej warstwy farby to ok. 15 minut, a czas jej schnięcia to ok. 30 minut – zgodnie z instrukcją producenta. Aby prawidłowo nałożyć warstwę lakieru zabezpieczającego potrzeba od 10 do 15 minut. Tutaj również należy zachować od 30 do 60 minut przerwy przed nałożeniem kolejnej warstwy. Pełne utwardzenie farby i lakieru trwa zazwyczaj 24 godziny.

Nie bez znaczenia są również koszty renowacji kierownicy – w zależności od użytych produktów samodzielna to cena od 50 do  100 zł (zestaw z farbą, cleanerem, aplikatorami i zabezpieczeniem). Koszt renowacji kierownicy w warsztacie może wynieść od 300 do 600 zł, jak też wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania na realizację usługi.

Częste błędy i jak ich unikać

Aby renowacja kierownicy skórzanej zakończyła się sukcesem, należy unikać najczęściej popełnianych błędów, a są to:

  • Pozostawienie tłuszczu, brudu lub resztek starej farby – skutkuje to złym przyleganiem nowej farby, a w rezultacie może prowadzić do łuszczenia się powłoki. Zaleca się użycie dedykowanego cleanera do skóry i jej dokładnego oczyszczenia.
  • Zbyt szybkie aplikowanie farby – może spowodować nierównomierne pokrycie. Pośpiech nie jest wskazany, zwłaszcza podczas aplikacji na nierównej powierzchni skóry. Po zakończeniu procesu należy odczekać minimum 24 godziny na pełne utwardzenie farby oraz lakieru zabezpieczającego.
  • Skracanie czasu schnięcia między warstwami farby lub lakieru – może spowodować złe wiązanie materiałów. Może to prowadzić do nierówności i słabej trwałości aplikacji. Jeśli producent zaleca określony czas schnięcia, należy go przestrzegać.

Podsumowanie

Renowacja kierownicy skórzanej to sposób na przywrócenie jej wyglądu i trwałości. Proces ten wymaga dokładności, odpowiednich narzędzi oraz przestrzegania zaleceń producenta. Kluczowe etapy to m.in. czyszczenie i odtłuszczanie skóry, nakładanie farby cienkimi warstwami oraz zabezpieczenie kierownicy lakierem wykończeniowym. Za pomocą profesjonalnych produktów można szybko i efektywnie przywrócić jej pierwotny wygląd, a także zabezpieczyć ją przed dalszymi uszkodzeniami. Warto również mieć świadomość tego, że efekt dobrze wykonanej renowacji może utrzymać się nawet kilka lat.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl