Skórzane wyposażenie wnętrza bez wątpienia przyciąga wzrok – mimo dobrej dostępności skóra wciąż jest postrzegana jako symbol klasy i luksusu. Zdarza się jednak, że na powierzchni ulubionej skórzanej kanapy pojawia się nieestetyczna rysa lub zadrapanie. Na szczęście w wielu przypadkach można poradzić sobie z nimi samodzielnie. Zastanawiasz się, jak naprawić podrapaną skórę? Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.
Skąd biorą się zarysowania na skórzanych meblach?
Na skórzane meble wypoczynkowe najczęściej decydują się osoby, które cenią sobie trwałe i ponadczasowe rozwiązania. Niestety, w wielu przypadkach nie da się uniknąć rys i drobnych uszkodzeń. Jedną z najczęstszych przyczyn wszelkiego rodzaju zadrapań są zwierzęta domowe. Ich ostre pazury mogą przypadkowo zarysować powierzchnię mebla. Podrapana kanapa może być też efektem nieostrożnych zabaw dzieci. Kontakt skóry z ostrymi przedmiotami także bywa dla niej niebezpieczny – klucze czy nożyczki z pewnością spowodują zadrapania. Za zarysowania, które mogą prędzej czy później trwale uszkodzić Twoją skórzaną sofę, często odpowiadają także nieodpowiednie, zbyt ostre dla niej akcesoria stosowane podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
Czy warto samodzielnie naprawiać skórzane meble?
Zakup skórzanego wyposażenia to inwestycja – jego wysoka cena z pewnością sprawia, że chcesz użytkować je jak najdłużej. Warto jednak pamiętać o tym, by regularnie o nie dbać i na bieżąco usuwać uszkodzenia, które pojawiły się na powierzchni mebli. Wiele z nich, czyli np. zadrapania czy rysy, możesz naprawić samodzielnie. Obecnie dostępne na rynku rozwiązania przeznaczone do naprawy skórzanych mebli ograniczają konieczność korzystania z usług profesjonalnych firm zajmujących się renowacją skóry. To niewątpliwa oszczędność czasu i pieniędzy. Bieżąca naprawa uszkodzeń i właściwa pielęgnacja sprawią, że Twoje wyposażenie odzyska dawny blask i będzie cieszyło oko przez kolejne lata.
Naprawa podrapanej sofy – domowe sposoby czy profesjonalne środki?
Zastanawiasz się, jak naprawić podrapaną skórę? Zanim przejdziesz do działania, wybierz środki, które umożliwią Ci zreperowanie uszkodzonego mebla. Użytkownicy dzielą się w internecie przepisami na środki domowej roboty. Pamiętaj jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie. Skóra – choć jest wytrzymałym materiałem – wymaga specjalnego traktowania w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych i naprawczych. Domowe preparaty mogą niestety przynieść więcej szkody niż pożytku. Wystarczy, że Twój środek będzie sporządzony w nieprawidłowych proporcjach.
Jeżeli zależy Ci na skuteczności i bezpieczeństwie Twojego skórzanego wyrobu, zainwestuj w profesjonalne preparaty do jego naprawy. Odpowiednio dopasowane nie tylko umożliwią Ci zreperowanie uszkodzenia, ale także przywrócą skórze dawny blask, miękkość i ożywią jej kolor. Twój mebel będzie wyglądał jak nowy!
Jakie środki do naprawy podrapanej sofy musisz mieć pod ręką?
Wybór profesjonalnych preparatów służących do zreperowania podrapanej skóry jest ogromny. Jakie środki pomogą Ci przeprowadzić naprawę? Wiele zależy od charakteru uszkodzenia – pamiętaj jednak, że podrapane miejsca są chropowate i szorstkie, a także prezentują się bardzo nieestetycznie. Na ciemnej skórze wszelkie rysy czy zadrapania są bardziej widoczne niż na jasnej powierzchni. Jeżeli chcesz skutecznie przeprowadzić naprawę mebla, koniecznie wyposaż się w następujące preparaty:
– cleaner – to profesjonalny środek umożliwiający oczyszczenie i odtłuszczenie skórzanej powierzchni przed naprawą. Zwróć uwagę na dostępny w naszej ofercie Cleaner 444 marki Uniters. To preparat bez rozpuszczalnika – jest bezpieczny dla skóry;
– zagęszczacz – to preparat, który stosuje się razem ze specjalną farbą do skóry. Idealnie nadaje się nawet do głębokich rys i pęknięć. W przypadku tego środka także warto zaufać marce Uniters;
– płynna skóra – świetnie sprawdza się do naprawy większych uszkodzeń. W naszym sklepie dostępna jest jako preparat Leather Filler;
– farba – doskonale sprawdza się podczas napraw skórzanych powierzchni. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest barwnik Sherlock marki Uniters. W ofercie naszego e-sklepu dostępnych jest kilkanaście odcieni. Nie znalazłeś tego, który jest Ci potrzebny? Skontaktuj się z nami – na podstawie przesłanej próbki przygotujemy dla Ciebie odpowiedni produkt. Pamiętaj o tym, że farbę w przypadku konieczności naprawy zadrapań należy wymieszać z polecanym przez nas wyżej zagęszczaczem;
– utrwalacz – to środek, który musi być użyty do wykończenia wcześniej pomalowanych elementów skórzanych. Zabezpiecza barwnik przed ścieraniem i nadaje mu odpowiedni odcień.
Wybierając preparaty, zwróć uwagę na to, by były dopasowane do typu skóry, którą chcesz naprawić.
Jak naprawić podrapaną skórę? Instrukcja krok po kroku
Jak wspomnieliśmy wyżej, wiele napraw skóry możesz wykonać samodzielnie. Jak powinien przebiegać proces usuwania uszkodzeń? Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik krok po kroku!
1. Zacznij od dokładnego oczyszczenia, odtłuszczenia i umycia powierzchni preparatem czyszczącym Strong Cleaner lub Cleaner 444 Leather Master. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj nas o szczegóły. Czyść kolistymi ruchami, płucząc gąbkę w czystej wodzie.
2. Po umyciu należy poczekać, aż skóra będzie sucha. Możesz też pomóc sobie suszarką. Następnie delikatnie przeszlifuj skórę drobnym papierem ściernym. Zastosuj metodę “na sucho” i wykorzystaj do tego wodny papier ścierny, np. 1000.
3. Jeżeli na skórze są spękania, rozcięcia lub uszkodzenia, należy zastosować preparat wypełniający lub płynną skórę. Znajdziesz je w naszym sklepie. Postępuj zgodnie z instrukcją danego produktu.
4. Przed malowaniem mocno i dokładnie potrząśnij butelką z farbą.
5. Nałóż pierwszą warstwę farby za pomocą pistoletu pneumatycznego lub za pomocą małego wałeczka malarskiego gąbkowego, piankowego z kuwetką. Zestaw z papierem ściernym jest dostępny w naszym sklepie. Farbę wylej do kuwetki i nakładaj ją cienkimi warstwami. Zbyt gruba warstwa spowoduje “zrolowanie się” farby. Produkt możesz też nakładać punktowo za pomocą gąbki.
6. Po nałożeniu pierwszej cienkiej warstwy wysusz skórę za pomocą suszarki do włosów.
7. Gdy farba na skórze będzie już sucha (po pierwszej warstwie może wystąpić efekt matowej farby), nałóż jej kolejną cienką warstwę i dobrze wysusz. Możesz jeszcze ewentualnie nałożyć trzecią cienką warstwę produktu.
8. Gdy farba pokryje już uszkodzone elementy i efekt będzie zadowalający, to po wyschnięciu nałóż preparat utrwalający Sherlock TOP Gloss lub TOP Matt. Znajdziesz je w naszym e-sklepie. Dostępna jest też opcja PERLATO.
9. Pamiętaj, że TOP należy nakładać za pomocą pistoletu pneumatycznego lub wałeczka. Wystarczy jedna lub maksymalnie dwie równomierne cienkie warstwy. Następnie wysusz je suszarką. TOP nada skórze odpowiedni odcień oraz zabezpieczy przed ścieraniem się farby.
10. Po całkowitym wysuszeniu mebel powinien być zakonserwowany środkiem do pielęgnacji skór Leather Protection.
Jeżeli uszkodzenie skóry jest poważniejsze, konieczne może okazać się przyklejenie kawałka skóry od spodu. Wówczas warto zastosować specjalny klej, czyli preparat Leather Smart Glue.
Jesteśmy przekonani, że wiesz już, jak naprawić podrapaną skórę. Jeśli masz wątpliwości, pytania lub nie wiesz, jakie środki przydadzą Ci się do przeprowadzenia zabiegu, skontaktuj się z nami – pomożemy!