Skóra naturalna to jeden z bardziej cenionych na rynku materiałów. Wykonywane są z niego meble, buty, ubrania czy tapicerka samochodowa. Jest wytrzymały i prezentuje się niezwykle efektownie. Jednocześnie nie jest trudno go zabrudzić. Chyba każdemu zdarzyło się przypadkowo porysować długopisem skórzaną torebkę czy kanapę. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czym zmyć długopis ze skóry i czy jest to w ogóle możliwe?
Jak zmyć długopis ze skóry? Od czego trzeba zacząć?
Na samym początku trzeba się dokładnie przyjrzeć rodzajowi materiału, z którym ma się do czynienia. W praktyce bowiem wykorzystuje się nie tylko skórę naturalną, ale i sztuczną (ekologiczną).
Okazuje się, że łatwiejsze do wyczyszczenia są rzeczy wykonane ze skóry naturalnej. Ten materiał znacznie lepiej znosi też tarcie na mokro. Wynika to z faktu, że skóry ekologiczne z zewnątrz pokryte są bardzo cienką warstwą folii. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, nie można już tego w żaden sposób samodzielnie naprawić. Trzeba się udać wówczas do specjalisty.
Nie bez znaczenia jest również faktura tapicerki. Jeśli mowa o konserwacji, to łatwiejsze pod tym względem są skóry zupełnie gładkie. Trudno jest zmyć długopis ze skór szorstkich. Czasem jest to wręcz niemożliwe, bo ich powierzchnia bywa chłonna i szybko absorbuje tusz. W tym przypadku trzeba więc działać błyskawicznie.
Czym zmyć długopis ze skóry? Domowe metody
Jak zmyć długopis ze skóry? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna, bo skład tuszy jest różny. Metoda skuteczna w jednym przypadku, w innym okazać się może zupełnie bezużyteczna. Jest jednak kilka domowych sposobów, które warto wykorzystać, gdy dojdzie do zabrudzenia skórzanych mebli czy tapicerki długopisem.
- Dość skuteczna jest w tym przypadku taśma malarska. Trzeba ją przykleić kilka razy w zabrudzone miejsce, a potem szybko i energicznie odkleić. Tusz powinien oderwać się od skóry i przyczepić do taśmy. Ta metoda dobrze sprawdza się zarówno przy skórach naturalnych, jak i sztucznych.
- W wielu sklepach zaopatrzyć się można w specjalne sztyfty do usuwania plam z długopisu ze skóry. Są one w skuteczne w działaniu, ale tylko na powierzchniach gładkich i w przypadku świeżych plam.
- Przy zabrudzeniu długopisem szorstkiej skóry sięgnąć można po gumkę do butów. Kupić ja można w każdym większym sklepie obuwniczym. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność, bo zbyt energicznie używana gumka może doprowadzić niestety do trwałego uszkodzenia skóry.
- Zawsze też można sięgnąć po to, co zawsze znajduje się pod ręką. Przed laty do usuwania plam ze skóry wykorzystywano np. sok z cytryny czy alkohol. Niestety w tym przypadku zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do odbarwienia materiału. Najlepiej więc zacząć od wykonania próby w niewidocznym miejscu.
Czym zmyć długopis ze skóry? Specjalistyczne produkty
Przy zabrudzeniu skóry długopisem sporo zależy od czasu reakcji. Im szybciej przystąpi się do działania, tym większe są szanse na sukces. Nie bez znaczenia jest także to, czy skóra była w odpowiedni sposób zabezpieczona np. zaimpregnowana.
Zacząć warto od sprawdzenia rodzaju posiadanej skóry. Odróżnić tutaj trzeba skóry zamknięte od otwartych. Z pomocą przychodzi tzw. próba z kroplą wody. Jeśli nie wsiąka ona w głąb materiału, jest o skóra zamknięta.
Skóry zamknięte na swojej powierzchni mają warstwę lakieru wykończeniowego. Nie powinno się ich traktować preparatami na bazie alkoholu lub rozpuszczalników, bo to prowadzić może do ich zniszczenia. Lepiej sięgnąć po specjalny sztyft. Znaleźć go można oczywiście w ofercie naszego sklepu internetowego. Po użyciu sztyftu warto dodatkowo zaimpregnować skórę.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku skór otwartych np. aniliny. Ich powierzchnia nie jest zamknięta i tusz długopisu przenika znacznie głębiej. Nawet najlepsze preparaty czyszczące dostępne na rynku mogą nie zdać tutaj egzaminu. Czasem jedynym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc specjalistów.