Czy warto zainwestować w farby do butów skórzanych?

Czy warto zainwestować w farby do butów skórzanych?

Malowanie skórzanych butów to jedna z metod ich renowacji. Trudno o lepsze rozwiązanie, gdy obuwie jest nieco wytarte i ma pewne ubytki. Malowanie pozwala na przywrócenie mu nienagannego wyglądu. Oczywiście mowa tutaj o butach wykonanych z tzw. skór zamkniętych. Po jakie farby do butów warto zatem sięgnąć? W jaki sposób należy z nich korzystać? Jakie są zalety malowania obuwia?

Czy warto sięgnąć po farbę do butów skórzanych?

Dobrej jakości farby do butów skórzanych pozwalają na odnowienie starego, zniszczonego obuwia. Zdanie ich producentów z powodzeniem proces renowacji wykonać można we własnym domu - pomoc szewca wcale nie jest konieczna. Czy rzeczywiście tak jest? 

Okazuje się, że farbowanie butów wykonanych z naturalnej skóry nie jest trudne. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego koloru farby i przygotowanie obuwia do malowania. 

Farby do skórzanych butów na bazie wody

Dużą popularnością na rynku cieszą się farby do butów skórzanych, które są stworzone na bazie wody. Sprawdzają się doskonale w przypadku skór licowych - gładkich. Na ogół nie wnikają one głęboko w skórę, ale pokrywają ją powierzchniowo. Wykorzystywane mogą być także w przypadku skór sztucznych. 

Ciekawostką jest to, że farby do butów na bazie wody są stosowane przez wielu producentów obuwia. Farby tego typu są bardzo proste w aplikacji. Powinien sobie z tym poradzić nawet zupełny amator. Preparaty wodne można poza tym ze sobą mieszać, uzyskując różne odcienie. 

Farby do butów skórzanych na bazie alkoholu

Kolejną propozycją są farby do butów skórzanych na bazie alkoholu, które wnikają znacznie głębiej w strukturę materiału. Są one trudniejsze w użyciu i wcześniej wymagają odpowiedniego przygotowania obuwia. Nie nadają się więc raczej do użytku domowego. Wykorzystywane są na ogół do nubuku, zamszu i skór licowych, bo naprawdę trwale barwią materiał. Także i farby do butów na bazie alkoholu można ze sobą mieszać, aby uzyskać odpowiedni odcień.

Czy malowanie skórzanych butów zawsze ma sens?

Farby do butów skórzanych sprawdzają się dobrze, o ile skóra tworzy jednolitą i gładką powierzchnię. Wtedy buty po malowaniu zyskują zupełnie nowy, świeży wygląd. Inaczej jest w sytuacji, gdy obuwie jest mocno zniszczone i popękane. Wtedy nawet najlepsza farba do butów na niewiele się zda. Efekt końcowy będzie mało estetyczny i jednocześnie niezbyt trwały. 

Obuwie zazwyczaj w miejscu ugięcia palców ma zgięcia na powierzchni skóry. Jeśli dojdzie do przełamania materiału, malowanie butów nie ma sensu. Farba bowiem szybko odpryśnie lub popęka. 

Farba do butów - szansa na zmianę koloru obuwia

Farby do butów cieszą się na rynku coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. To szansa na zmianę kolorystyki obuwia, które się np. znudziło. Bardzo często zmienia się barwę butów ślubnych, bo te są mało uniwersalne. 

Na pewno łatwiej jest zmienić kolor butów z jasnego na ciemny. Zmiana barwy z ciemnej na jasną jest możliwa, ale trzeba w tym przypadku użyć bardzo dużą ilość farby. Dodatkowo nie pozostaje to bez wpływu na trwałość obuwia. Eksperci zalecają nakładanie cienkich warstw farby na skórę, co tutaj nie jest możliwe. Co więcej, gdy buty po jakimś czasie popękają, w miejscu uszkodzenia widoczna będzie pierwotna barwa. 

Jaka skóra nadaje się do malowania?

Raczej nie zaleca się malowania skóry ekologicznej. Jest ona tania, ale mało trwała. Wykonane z niej buty szybko się psują i nadają się potem raczej do wyrzucenia. Ich malowanie mija się w zasadzie z celem. To wyrzucenie pieniędzy w błoto. 

W zasadzie powinno się malować skóry gładkie i tłoczone typu zamkniętego. Są one zresztą często wykorzystywane do produkcji butów. Ich malowanie daje dobre efekty, które utrzymują się przez całkiem długi czas. To ciekawy i niezbyt drogi sposób na odnowienie obuwia czy zmianę jego wyglądu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl